10 Eylül Bist 100 Teknik bakış

endeksBİR ÖNCEKİ ANALİZ

Cuma günkü analizimde, kısa vadeli teknik göstergeleri karışık durumda olan endeksin yukarıda alçalan trend direnci 67,000 ile aşağıda uzun vadeli trend desteği 65,000 arasında sıkıştığını belirterek, endeksin kırıldığı yönde yaklaşık 3 bin puanlık bir hareketinin söz konusu olabileceğini belirmiştim.

NE OLDU?
Analizim sonrası endeks Cuma gününü 67 bin direninin hemen üzerinde 67,232 puan seviyesinde tamamlayarak analizde belirttiğim 3 bin puanlık yukarı hareketin ilk işaretini verdi.

Dün ise güne Cuma günkü pozitif kapanışın devamı niteliğinde 68 bin direninin hemen altında alıcılı başlayan Borsa İstanbul (BIST) ilk seansı 69,000 üzerine atmaya çalışsada başarılı olamadı ve seansı 68,883 puan seviyesinde tamamladı. İkinci yarıda artan işlem hacmi ve para girişine paralel 69,000 direncinin üzerine atan endeks günü yüzde 3.65 yükselişle 69,689 puan seviyesinde tamamladı.

TEKNİK GÖRÜNÜM
Grafikte sarı çizgilerle gösterilen, orta vadeli alçalan kanal içerisindeki seyrini sürdüren endeksin, 28 Ağustos’ta bu kanalın alt sınırı ve Bollinger Band’ın alt kanadından aldığı destekle önce Cuma günü 67,000 seviyesinde geçen kısa vadeli alçalan trend direncini yukarı yönde kırdığı ve ardından dün 2456 puanlık sert yükseliş ile 21 Ağustos’ta 69,700 seviyesinde oluşan gap’ini kapadığı görülmektedir.

Yaşanan sert alımlarla birlikte endeksin 5 ve 10 günlük hareketli ortalamasının üzerine çıkması, endeksin gün içi gördüğü en yüksek seviyeye çok yakın olması, hacmindeki nispi artış eğiliminin devam etmesi ve kısa vadeli ortalamalarının yönünün yukarı doğru dönmesi trendin devamı için destekleyici unsurlardır.

Ancak Bollinger Band’ın hala riskli bir şekilde geniş konumunu sürdürmesi ve endeksin bu seviyesinden sonra yataydan gelen dirençlerin sıklığı, hareketin işlem hacmi ile desteklenmemesi durumunda yükselişin dirençlere takılma olasılığını artırırken realizelere de zemin hazırlamaktadır.

TEKNİK GÖSTERGELER
Kısa vadeli teknik göstergeleri incelediğimizde Stokastik, CCI, RSİ, William’s R’ın Cuma günü yaşanan yukarı hareket sonrası dünkü sert yükselişe yukarı yönlü tepki verdikleri görülmektedir. Trendin devamı açısından takip ettiğimiz Momentum’un da yönünü yukarı doğru çevirmesi ve 100 referans çizgisini geçmesi olumludur.

Diğer taraftan orta vadeli göstergeleri incelediğimizde ise TRİX’in düşüş eğilimini yavaşlatmasına rağmen hala SAT konumunda iken MACD tetik çizgisinin altında satım sinyalinden yataya dönmüş durumdadır.

Toparlayacak olursak;
Öncelikle endeksin hemen tüm göstergeler tarafından yükseliş yönünde bir destek aldığı görülmektedir. Ancak bana göre endeksin bu atağının devam edebilmesi işlem hacmindeki artışın sürmesine bağlıdır. Bu manada işlem hacminde yaşanacak zayıflık endeksin grafikte pembe çizgi ile gösterilen alçalan trend direncine (71.000) yaklaştıkça bir kar realizasyonu olasılığını artıracaktır. Bunun yanında hala geniş konumda olan Bollinger Band’ın ise sert hareketlere müsait bir zemin hazırladığı da göz önünde bulundurulmalı açılacak riskli pozisyonlarda mutlaka stoploss seviyelerine dikkat edilmelidir. Bu manada gün içerisinde yükseliş eğiminin hızlı bir şekilde artmasının (tuzak) bir düzeltmeye zemin hazırlayacağı ise unutulmamalıdır. Bu nedenle son 8 günde 5800 puan yükselen endekste yeni açılacak pozisyonlarda dikkatli olunmasını, mevcut pozisyonların ise stoploss seviyelerine uyarak dirençlerde kademeli olarak azaltılması gerektiğini düşünüyorum.

Dirençler: 70,000 – 70,500 – 71,000
Destekler: 69,500 – 69,000 – 68,000

Bol şans
Esra YILMAZ

 

 

endeks