5 Günde yüzde 5 yükselen İMKB’de düzeltmeye 5 kala!

analizaaDün güne satış ağırlıklı zayıf bir başlangıç yapan İMKB ikinci seans 85,358 seviyesine kadar geriledikten sonra bu seviyeden gelen tepki alımlarıyla 86,300 seviyesine yükseldiysede kapanışa yakın AKBNK ve GARAN’da yaşanan satışlar endeksi aşağı çekti ve günü yüzde 0,10 değer kaybı ile 86,026 paun seviyesinden tamamladı.

Yurtdışına baktığımızda ise ABD tarafında dün gelen fabrika siparişleri verisinin Şubat’ta yüzde 3 ile beklentilerin üzerinde artış göstermesiyle S&P 500 endeksi tüm zamanların en yüksek gün içi seviyesine yaklaşırken Dow da rekor yüksek seviyeden kapandı.

Asya tarafında ise ABD’de Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisi öncesinde zayıf görünüm hakimdi. Sadece Japonya borsasında Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) iki günlük para politikası kurulu toplantısında alacağı kararlara ilişkin beklentilerle yüzde 2’nin üzerinde yükseldi.

Avrupa tarafında ise kazan içten içe kaynamaya devam ediyor. Dün PIMCO CEO’su Mohamed El-Erian, Güney Kıbrıs kurtarma paketinde geçici önlemler olduğunu, kökten kararlar alınmazsa birkaç hafta içinde daha derin bir sorun olabileceğini söyledi. Benzer görüşler tüm dünya piyasaları için de söz konusu Piyasalarda Doktor Kıyamet olarak bilinen yatırım uzmanı Marc Faber, şu anda gelişmekte olan ülkeler ve Avrupa borsalarının başarısız performanslara imza attığını, ABD borsalarının ise işlerin iyi gittiği tek yer olduğunu söyleyerek küresel borsalarda tek oyuncunun kalmanın sonunun hep çöküşle biteceğine dikkat çekti ve 2013 yazında ABD piyasalarında çöküş beklediğini belirtti.

İki görüşten birisi Avrupa’da işlerin kötüleşeceğini söylerken diğeri ABD’de işlerin kötü olacağını söylüyor. Burada dikkat çekmek istediğim kimsenin Türkiye ile ilgili böyle öngörülerde bulunmaması ve sürekli piyasaya havuç göstermesi. İşte sadece son 5 günlük değerleri incelediğimizde bile İMKB son 5 günde yüzde 4’ün üzerinde yükselirken, Avrupa borsalarında ortalama yüzde 0.15 değer kaybı yaşandı.

Endeksi teknik olarak incelediğimizde kısa vadeli göstergelerin tümünün aşırı alım bölgesine girdiğini ve önümüzdeki gün ya da seanslarda bir düzeltme hareketine müsait konumda olduğunu söylemek mümkün. Zaten endekste de Ocak ayında görülen zirvelere yaklaştıkça kâr satışlarının arttığını görüyoruz. Daha önce 200 milyon para girişi ile yüzde 1,5 yükselen endeksin şimdilerde bu para girişi zar zor artıya geçtiğini de göz önünde bulunurarak önümüzdeki günlerde yaşanacak kâr satışlarına karşı şimdiden portföylerin minimum yüzde 50 nakitte kalmasının uygun olacağını düşünüyorum.

Esra YILMAZ