76,000 desteğine dikkat

teknik1121Dünkü analizimde özetle; Endeksin kısa vadeli göstergelerinin zayıf görünümüne rağmen Ağustos sonunda başlayan hareketin hacim artışı ve para girişi ile desteklenmesinin yanında Momentum ve orta vadeli göstergelerin pozitif görünümü endeksin 100 ve 200 günlük ortalamalarında tutunacağı izlenimi verdiğinden bahsetmiş ve bu manada endekste 77,400 desteği altında 76,000 civarında dengelenme olabileceğini belirtmiştim.

Analizim sonrası dün güne 77,800 civarında yatay başlangıç yapan BIST 100, açılışın ardından 78,100 üzerini denediysede bu seviyede tutunmayı başaramadı ve dün bu seviyeden başlayan satış baskısı ile 76,500 seviyelerine kadar geriledi.

TEKNİK GÖRÜNÜM
Geçen hafta Perşembe günü yaşanan sert yükseliş hareketi ile birlikte kısa vadeli önemli dirençlerini aşan endeksin, sonrasında yaşanan sert düşüş hareketi ile birlikte Perşembe günkü zirvesine göre son üç işlem gününde yüzde 5 değer kaybettiği görülmektedir.

Mevcut 4000 puanlık gerilemeyi hızlı yükselişlerin ardından yaşanması olası düzeltme hareketi kapsamında değerlendirmekteyim. Burada risk düşüşle birlikte işlem hacminde ki yüksek seyrin devam etmesidir ki endeksin yükselen kanalın dışına çıkması da bu riski artırmaktadır.

Diğer taraftan yaşanan 4000 puanlık düzeltme hareketine rağmen endeksin hala çok kısa ve orta vadeli ortalamalarının üzerinde olması ise pozitif olarak değerlendirilebilir.

TEKNİK GÖSTERGELER
Kısa vadeli teknik göstergelerin birçoğunun endekste yaşanan düşüşe paralele dik bir eğimle geriledikleri görülmektedir.

Diğer taraftan gördüğü zirve seviyesinden bir miktar gerilemesine rağmen hala referans seviyesinin üzerinde bulunan Momentum’un yatay seyri ise endeksin önemli desteklerinin geçtiği 76,000 üzerinde tutunmasına destek olmaktadır.

Orta vadeli teknik göstergelerden MACD ve TRİX’in yükselişinde bir miktar ivme kaybetmesine karşın hala yönünün yukarı olması da bu görüşü desteklemektedir.

Toparlayacak olursak;
Dünkü analizimde belirttiğim üzere her ne kadar endeksin kısa vadeli göstergeleri zayıf görünümde olsalar da endeksin 80.000 seviyesine kadar yaşanan hareketinin işlem hacmi ve para girişi ile desteklenmesinin yanında Momentum’un referans seviyesi üzerindeki yatay seyri ve orta vadeli göstergelerin yukarı yönlü seyri endeksin önemli ortalamasının geçtiği 100 ve 200 günlük maliyet seviyelerinde tutunacağı izlenimi vermektedir.

Endeksin bu civarlarda dengelenmesi durumunda 80 bin seviyesine doğru sert hareketler öncesi kademeli yükseliş eğilimine devam etmesi söz konusu olabilir.

Burada risk 76,000 seviyesinin kırılması olacaktır ki olası bu seviyenin altına yaşanacak hacimli sarkmalar teknik görünümün bozulması anlamına gelecektir. Bu ihtimal de ise riskli pozisyonların azaltılması uygun olabilir.

Destekler: 76,600 – 76,000
Dirençler: 77,000 – 77,500 – 78.000 – 78.700 – 79,500

Bol Şans
Esra YILMAZ