Altın’ın Yönü Ne Olacak?

Fed tutanaklarının açıklanmasıyla oluşan yeni bir parasal genişleme beklentisi ile Altın çok önemli dediğimiz 1640 direncini aşarak 200 günlük ortalamanın üzerine çıktı. Altın fiyatlarını etkileyen bir diğer konu da Güney Afrika madenlerindeki grevin, Platinyum fiyatlarını yukarı çekmesi oldu. Son olarak, en büyük fiziki Altın alıcısı iki ülkeden biri olan Hindistan’da festivaller başladı. “Düğün mevsimi” olarak bilinen Kasım ise talebin doruğa ulaşacağı ay.

Ancak, öte yandan Altın’ın 1480-60 bandına çekilerek, yeni oyuncularla daha sağlam ve hızlı bir yükseliş trendine gireceğini umuyorduk. Altın için en sakin ay olarak bilinen Ağustos’ta bu olmalıydı. Nitekim, büyük fonların ve spekülatörlerin altının mevcut yükselişinde alım yönünde tavır almadıkları gerçeği de onların da bizim gibi bir beklenti içinde olduklarını teyid eder nitelikte.

Bazı yorumcuların Altın’ın 1100 Dolarlara kadar gerileyeceği iddialarını pek inandırıcı bulmadık. Faizlerin düşük seyrettiği, kriz ortamının yoğunlaşarak devam ettiği, parasal genişlemelerin her an gündemde olduğu bir dönemde Altın’ın bu kadar düşmesi mümkün değildi. Ancak 1480-60 aralığı olmalıydı diye düşünüyoruz.

Şimdi önümüzde iki tarih var. Birincisi Jackson Hole toplantısı, ikincisi ise 12-13 Eylül FED toplantısı.

Büyük ihtimalle spekülatörler de bu tarihlerde gelecek sinyallerin peşindeler. Ya altın fiyatlarını daha yukarı taşıyacaklar, ya da altını tekrar 1500’lere itecekler.

Aşağıdaki grafikten de anlaşılacağı üzere, şu anda 38.2 Fib. düzeltme seviyesi olan 1674’deyiz. Bu seviye aynı zamanda mor çizgiyle gösterilen trend kanalı direnç noktası. Jackson Hole ve 12-13 Eylül FED kararlarına göre Altın’da yön kesinleşecek. Eğer yeni bir parasal genişleme olursa, Altın 61,8 Fib. seviyesi olan 1770’e kısa sürede dayanabilir. Bir sonraki direnç noktası 1792 seviyesi olacaktır.

Ancak, FED’den böyle bir adım gelmez ise, bu kez sarı maden tekrar 1640-1520 bandına geri dönebilir. Kasım sonuna kadar yükseliş yapabilecek bir veri oluşmadığı takdirde ise 1520 desteği de kırılabilir.

Kasım’da ABD’de yapılacak seçimlerden sonra, ABD’nin ötelenen sorunları (en başta fiscal cliff) konuşulmaya başlanacak. Obama’nın seçilememesi halinde ise küresel piyasaları yeni bir belirsizlik dalgası kaplayacak.