Asala sahaya inmek için fırsat kolluyor

Ermenistan’ın Kurtuluşu için Ermeni Gizli Ordusu ASALA (Armenian Secret Army for the Liberation of Armenia) tekrar yeryüzüne çıktı.

Geçtiğimiz ay, Panarmenian.net sitesinin haberine göre, 1985 yılından beri aktif olmayan ASALA’nın basın servisi tarafından yayınlanan açıklamada, “Suriye ve Türkiye’deki Ermeni toplumunun güvenliği ve sosyal birlikteliğini direkt ya da dolaylı olarak ihlal edilmesi ya da herhangi bir askeri maceraya girişilmesi durumunda Türkiye aynı önlemlerle karşılaşacaktır” denilmişti.

Hatırlanacağı üzere, NATO’nun “Barış için Ortaklık” programı çerçevesinde Macaristan Milli Savunma Üniversitesi’nde eğitim alan 27 yaşındaki Azeri üsteğmen Ramil Seferov, sınıf arkadaşı 26 yaşındaki Ermeni subay Gurgen Margaryan’ı Türk ve Azeri bayrağını ayaklar altına alıp, Azerilere, Türklere ve Ramil Seferov’a küfürler yağdırdığı, kendisinin şehit düşmüş akrabalarıyla alay ettiği için öldürmüştü.

Macaristan, 2004 yılında suçlu bulunan Ramil Seferov’u geçtiğimiz günlerde Azerbaycan’a iade etmişti. Seferov, Azerbaycan’a dönüşüyle beraber affedilerek binbaşılığa terfi edildi ve kendisine sekiz yıllık birikmiş maaşı ödendi. Macaristan’ın bu kararı sonrasında Ermenistan, Budapeşte ile diplomatik ilişkileri kesti.

Olay üzerine, Ermenistan Devlet Başkanı Sarkisyan’ın “Savaş istemiyoruz, ama zorunda kalırsak savaşıp başaracağız” sözlerine, Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Elman Abdullayev;  “Asıl sorun Azerbaycan topraklarının işgalidir ve buna göre de bu konuya işgal kapsamında bakılmalı. Herhangi bir devlet tarafından bu problemin çözülmesi isteniyorsa, ilk olarak bu problemin ağır neticeleri aradan kaldırılmalıdır” şeklinde karşılık vermişti.

Bu gelişmeler üzerine, Asala militanları çeşitli yollarla Azerbeycan ve Türkiye aleyhine tehditkâr tavırlarını artırdı.

Ekteki elektronik posta da, Azerbeycan Budapeşte Büyükelçiliğine gönderilen tehditlerden sadece biri.

Hatırlanacağı üzere geçen yıl, Ermenistan devlet başkanı Sarkisyan, Ermeni gençlerine “Karabağ’ı biz aldık, Ararat’ı (Ağrı dağı) da size bıraktık” şeklinde hitap etmişti.

Daha önce de, Bursa’daki Türkiye-Ermenistan maçında, Azerbeycan bayrakları talimatla toplatılıp çöpe atılmıştı.

Özetle, Suriye merkezli Ortadoğu krizinde, ASALA’nın da sahaya inmek için fırsat kolladığı görülüyor. Kriz derinleştikçe daha çok tarafın dahil olacağı kesin gibi.

Ramil Seferov’un savunma videosunu izlemek için aşağıdaki resme tıklayınız.