BORSALARDA GÖRÜLEN HAREKET SÜT MÜ KÖPÜK MÜ?

Sütü bilirsiniz kaynamaya başlayınca köpürmeye de başlar, o kadar köpürür o kadar köpürür ki bir kg süt kaynayınca üç kilogramlık kabın hacmini kaplayabilir. 3 kg hacmi olan kaba yukarıdan baktığım ızda kabın içerisinde gerçekte kaç kg süt var göremeyiz, hatta sütü köpüğü ayıramayanlar kaba baktığında kabın tamamını süt dolu sanabilirler. Buna rağmen kabın içinde gerçekte bir kilogram süt olduğu gerçeği değişmez.

İçeriye giren sıcak para sütün altını öyle yaktı, öyle yaktı ki şu sıralar endeks 85. 500 seviyelerini test ederek köpüğün de köpüğüne ulaştı. Bir çok analist bu durumu piyasanın dışında kalmak korkusuyla normal olarak yorumlamayı seçti. Bir çok analist gerçek düşüncelerini paylaşmamayı seçti. Gerçekte bir piyasa yatırımcısı/yorumcusu her piyasa hareketini yakalayacaktır diye bir savın olduğuna inanmıyorum. Yani bazen piyasanın tamamen tersin de kalabilirsiniz veya herkes terste kalmış iken siz gerçek bir trendin varlığını ön görebilirsiniz. Anlatmaya çalıştığım şey borsada para kazanma harekatının değişken olduğudur. Bu değişkenlik doğrultusunda piyasayı yorumlamayı tercih edenlerin gerçek düşüncelerini paylaşmaları beklenir çünkü eğer gerçek düşüncelerini değil de piyasanın düşüncelerini paylaşırlarsa o zaman tamamen sürü psikolojisinin etkisinde kalmışlar demektir ve samimiyetleri sorgulanır.

Bir yatırımcı/yorumcu/analist Amerika’da herkes mortgage kredili varlıklardan kaçarken tüm inancıyla ve parasıyla sorunlu mortgage varlıklarına yatırım yapan ve sonuçta iki milyar doların üzerinde para kazanan David Tepper gibi olmalıdır. Bizim ülkemizde bir Tepper çıkmamasında ki en büyük sebep fon yöneticilerinin piyasanın dışında kalmaktan korkmasıdır. Bir şekilde sürüden ayrılanı kurt kapar inancının hakimiyetidir diye düşünüyorum. Oysa bence para piyasanın dışındadır yani piyasa varsa kazanç olamaz, veya sıfıra yakınsar ( tam rekabet piyasası kanunu). Tepper piyasa dışında oynamayı seçerek çok kazananlardan oldu, bunu belki gerçeği görerek yaptı, belki tecrübeleri sonucunda hissetti, belki şans eseri yaptı ama sonuçta yaptı.

Bizim fon yöneticilerimize ve değerli borsa büyüklerimize bakıyorum elbette borsayı bilmediklerini düşünemeyiz ancak bir çoğu yükselişin neden olmasın ki tarafındalar. Yani zaten İMKB 100 ün potansiyeli vardı demekteler. Yükselişi bekliyorduk gibi yorumlar yapmaktalar. Endeks 56.000 den 86.000 e çıktı ve yükselişe gerçekten inanan biri bu otuz bin puanlık yükselişte servetini üç yüze katlayabilirdi!

Bu süreçte hangi fonumuz piyasa getirisi üzerinde bir getiri elde etti söyler misiniz?

Bence durumdan vazife çıkarmayı bırakalım ve geçtiğimiz dönemde borsada eğer bir gerçekten söz edeceksek ona bakalım: Yabancı fonlar geldi aldı ve borsa yükseldi. Bu kadar, işte bu kadar basit, özeti bu. Yabancılar aldı ve yükseldi. Neden aldılar? Fiyatlama doğru muydu?

Bence değildi. Hala daha burada iş yapan fonların yanıldığını hem de çok ciddi yanıldıklarını düşünüyorum ancak bunun da bir önemi yok. Fazla uzatmadan toparlayacak olursak borsada ki süt ün gösterdiği seviye 46.000 bindir ancak süt kaynamış ve köpüğü ile görülen seviye 86. 000 bindir. Bu düşünceler elbette şahsi düşüncelerimdir saygıyla sizinle paylaşmak istedim.

Son söz: İnanıyorsan oynarsın…

Mustafa ÖZTÜRK

https://twitter.com/Mosturk