Dışarıda Güney Kıbrıs İçeride Not Beklentisi

18 MART SABAH endeksAvrupa Birliği (AB) Maliye Bakanları, ekonomik krize girerek yardım isteyen Kıbrıs Rum yönetimi ile 10 milyar Euro’luk kurtarma paketi konusunda anlaştı. Anlaştı anlaşmasına ama olan Olan Güney Kıbrıs bankalarında tasarruflarını değerlendiren Rum ve Rus mudilere oldu. Alınan kararlar ile birlikte ülkenin başta Rus sermayesi olmak üzere yabancı sermayeyi çeken vergi cenneti özelliğide bir anda yok edildi.

AB, Rum bankalarındaki tüm hesaplardan yüzde 6,75 ile yüzde 9,9, faiz gelirlerinden ise yüzde 20 kesinti yaptı. Eğer paket bugün Güney Kıbrıs parlamentosunda geçerse kararlar yürürlüğe girecek ancak bu süre zarfında Güney Kıbrısta, vatandaşların mevduatlarını çekmek için bankalara hücüm etmesini engellemek için pazartesi ve salı günü bankalar tatil edildi.

 

Bir kere için yapılan kesintiyi ‘vergi değil gasp’ olarak değerlendiren Güney Kıbrıslılar ve orada yaşayan yabancılar bankalara saldırdı hatta buldozerlerle bankaya girmeye çalışanlar bile var. Şaka değil Limasollu bir Rum vatandaşı, parasını çekmesine izin verilmediği gerekçesi ile dün buldozer ile banka şubesine girmeye çalıştı.

 

Burada dikkat çekmek istediğim bu kararın ‘Avrupa’da daha önce görülmemiş bir karar olması ve sorunlu diğer ülkelere yansımasının ne şekilde olacağı konusu. Şayet paket bugün Güney Kıbrıs Parlamentosunda kabul edilirse yarın İtalya, öbür gün İspanya, belkide kurtarıldığı sanılan İrlanda, Portekiz hatta Fransa’da tasarruf sahipleri bankalara, bankacılık sistemine nasıl güvenebilirler?

 

Kararın piyasalar üzerindeki etkisine değinecek olursak ABD tarafında 10 gündür süren yükseliş Cuma günkü düşüşle sona erdi.

 

Asya tarafında ise bugün, yatırımcılar Güney Kıbrıs’a ilişkin radikal yardım planından tedirgin olarak, dolar ve altının da aralarında bulunduğu güvenli varlıklara yönelmeye başladılar. Asya borsalarında kayıplar yüzde 1,5 civarında gerçekleşti.

 

İçeride ise geçen hafta başındaki “İMKB’de yaşanması muhtemel senaryolar!” başlıklı yazımda gerekçeleriyle birlikte birkaç senaryo üzerinde durmuştum ve teknik yorumda İMKB’de 76,000 seviyesinde başlayan yükelişin bir miktar düzeltmesinin görülebilceği öngörüsüyle endeksin kısa vadeli 81,500 – 82,000 bandında denegeleneceği yorumunda bulunmuştum. Nitekim endeks Perşembe günü en düşük 81,981 puanı test ettikten sonra gelen alımlarla haftayı 83,115 puan seviyesinden tamamladı.

 

Aynı yazımda, şayet İMKB’nin yukarıda bahsettiğim bantta tutunabilmesi durumunda

 

“1- İlk çeyrek banka kârlarının pozitif geleceği beklentisi,

2- Düşen petrol fiyatlarının etkisi,

3- Son düzeltme hareketinden sonra yeniden gündeme geleceğini düşündüğüm Türkiye’nin kredi notuna ilişkin beklentilerin etkisiyle İMKB’de yeniden zirve denemeleri görülebilir” yorumunda bulunmuştum.

 

Gelinen noktada İMKB’nin yukarıdaki saydığım maddeleri fiyatladığı söylenebilir, hatta yeni not artırım senaryolarının tekrar gündemin ilk sırasına oturmasıyla birlikte yeni zirveler görülebilir ancak burada dikkat çekmek istediğim nokta bu yaşanacak zirvelerin notumuz artsa dahi artık uzun bir süre (birkaç yıl)  bir daha görmeyeceğimiz seviyeler olması ihtimalidir.

 

Özellikle Mayıs ayından itibaren kredi büyümesine yönelik alınmasını beklediğim önlemlerin İMKB’yi olumsuz yönde etkilemesi beklenebilir. Bu noktada İMKB’nin yılın ikinci yarısından itibaren yurtdışı borsalardan negatif yönde ayrışacağı bir döneme girme ihtimali yükseliyor.

 

Daha kısa vadeli İMKB 100’ün teknik değerlendirmesinde ise geçen hafta Perşembe günü 81.981 puan seviyesine kadar geriledikten sonra haftanın son günü gelen tepki alımlarıyla grafikte sarı çizgiyle gösterilen kısa vadeli aşağı yönlü trendini kıran İMKB’nin bugün yurtdışındaki Güney Kıbrıs kararıyla birlikte yaşanana satışlara paralele yeniden bu trendin içersine dönmesi beklenebilir. Açılışı yüzde 1’e yakın eksi bir başlangıç sürpriz olmayacaktır ancak sonrasında gelen alımlar ile 82,850 üzeri yapılacak kapanışlar yukarı hareketi destekleyecektir. Bunun yanında şayet yurtdışındaki trüblansın artması durumunda ise bir kez daha 81,500 – 82,000 bandına hareket ve bu seviyelerde dengelenme çabası görülebilir. İMKB için yeniden olumsuz senaryolar üretmemiz için ise 81,500 altı kapanışları takip edeceğiz.

 

Esra YILMAZ

 

18 MART SABAH endeks