Dolar 2.60 Olur Mu?

usdHer şey Mayıs 2013’te FED’in tapering sinyaliyle başladı. Daha önce gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ülkelere akan para, bu sinyalle geri dönmeye başladı. Yüksek cari açık veren ülkelerden (kırılgan beşli) çıkışlar görece daha hızlı olacaktı ki öyle de oluyor. Ancak Türkiye, diğer kırılgan beşli ülkelerinden negatif anlamda ayrıştı. Mayıs ayından bugüne CDS’lerimiz yani risk primimiz iki katına çıktı.

Fed’in para politikasını normalleştirmeye başlamasıyla nominal faizlerde bir artış oldu. Enflasyon endişesinin olmadığı gelişmiş ülkelerde reel faiz gelişmekte olan ülkelerdeki enflasyon olgusuyla kıyaslandığında daha cazip bir hal almaya başladı.

Cari açık, özellikle özel sektörün kısa vadeli yüksek döviz borcu ve yüksek enflasyonun yanında Türkiye için politik riskin de artıyor olması ve negatif reel faiz ayrıca eksi puan olarak görülüyor. Tüm bunları birleştirdiğinizde dolara olan haklı iç talebin yanında, Türkiye spekülatif ataklara da açık hale geliyor. Peki doların yükselişi nereye kadar sürebilir? İşte bu sorunun teknik olarak cevabı…

21 Ocak’ta TCMB’nin (pek de ihtimal verilmeyen) faiz artırmasının etkisi olur mu? Yoksa Mart sonundaki yerel seçim sonuçları mı daha önemli? Ya da önümüzdeki süreçte sürpriz siyasi gelişmeler olur mu? Bu soruların cevaplarını şimdiden vermek zor. Ancak teknik olarak usdtry ikilisinde grafikte de görüldüğü üzere TOBO çalıştı ve hedef olarak 2.60 gözüküyor. Gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini zaman gösterecek.

usdtry-M