EUR-USD Paritesi İçin Kritik Gün: 12 Eylül Çarşamba

Eğer ECB kararlarından sonra EurUsd paritesinin aşırı alım bölgesinde olduğunu ve hızla düşeceğini düşünüyorsanız yanılıyor olabilirsiniz. Yine, paritenin çok daha yukarılara gideceğini düşünüyorsanız da yanılıyor olabilirsiniz.  Yarın, Avro için üç önemli olay var. Sonuçlara göre sert dalgalanmalar görülecektir. Aşağıda bunları tek tek ele aldık;

Çarşamba günü, Avro bölgesi için büyük gün. Sonucu çok önemli olacak üç gelişme var.

1-AB’den Bankacılık Birliği Önerisi: Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, bankacılık birliği konusunda komisyonun planını açıklayacak. Avrupalı liderler, eğer ECB, eurozone’daki 6.000 bankayı denetleyebilseydi, kredi koşullarının istikrara kavuşacağını ve bugünkü sıkıntıların yaşanmayacağını düşünüyorlar.

Eğer bankacılık birliği verimli ve etkin bir şekilde kurgulanabilirse, parite yükselişine devam edebilir. AB liderleri, ESM’ye bankaları doğrudan finanse etmek gibi bir yetki vermeyi planlıyorlar. ECB, bu sayede borç kriziyle mücadelede yeni bir silah kazanmış olacak.

Öte yandan, bu konuda gecikmeler ve anlaşmazlıklar görülürse, parite bundan olumsuz etkilenir. Unutulmamalı ki, bazı sorunlar halen giderilemedi. Örneğin, Almanya, Avrupa’nın 30 büyük bankasını ECB’nin denetimine alınmasını isterken, Avrupa Komisyonu, birlikteki tüm bankaların ECB gözetimine alınmasını istiyor.

2-Hollanda Seçimleri: Pariteyi etkileyebilecek bir diğer gelişme ise Hollanda seçimleri. Beklenti, Hollandalı seçmenlerin, eurozone dinamiklerini değiştirecek bir tercihte bulunmayacakları yönünde.

Hollanda’nın liberal başbakanı Mark Rutte, Almanya’nın kemer sıkma merkezli reformlarını daima destekledi. Yarınki seçimlerin sonucu Merkel’in mali konsolidasyon isteklerinde Hollanda’nın halen bir müttefiki olup olmadığını gösterecek.

Boğaların beklentisi tek bir partinin çoğunluğu elde edemeyip, Liberal Parti ve İşçi Partisi’nin oyların çoğunluğunu alacakları yönünde.

Öte yandan, Sosyalist Parti ve Özgürlük Partisi’nin çoğunluğu elde etmesi hayal kırıklığı yaratabilir.
Her iki siyasi grup da içeride kemer sıkma programı ve dışarıda  Avro entegrasyonuna karşı politika yürütüyor.

3-Alman Anayasa Mahkemesi’nin ESM kararı: Alman parlamento üyesi Peter Gauweiler, ECB’nin tahvil alım programına karşı Alman Anayasa Mahkemesi’nin kararını tekrar gözden geçirmesini istedi. Anayasa mahkemesi bugün konuyla ilgili bir toplantı yapacak ve yarın bir karar açıklayacak.

Boğalara göre, Alman Anayasa Mahkemesi’nin kırmızı giyen sekiz üyesi, yarın büyük bir ihtimalle kararlarını ertelemeyecekler. Boğalar, mahkemenin fonun uygulaması kararında bir gecikmenin ciddi ekonomik ve siyasi sonuçlarının olacağının farkında olduğunu düşünüyorlar.

Öte yandan, mahkemenin olası bir ertelemesi ya da bazı yönlerinin yeniden gözden geçirilmesi kararı alması, ECB’nin tahvil alım programını başlatamayacağı anlamına gelir ki, bu da Avro için felaket olur. Hele bir de mahkeme ESM’yi anayasaya aykırı bulursa…

EurUsd günlük grafiğe baktığımızda 200 SMA’nın hemen altında görüyoruz. Eğer yukarıda saydıklarımız boğaların düşündüğü gibi sonuçlanırsa, parite kendisini 200 SMA’nın üzerine atacak ve yeni bir trende doğru yol alacaktır. Ancak, eğer Ayıların hoşuna gidecek gelişmeler olursa, bu kez parite 1,20’lere yolculuğa başlayacaktır. Öte yandan FED’i de takip etmek gerekir.