Hindistan’da Tüccarlar, Altın almaktan İmtina Ediyor

Fiziki Altın talebinin yarısından fazlası Çin ve Hindistan’dan geliyor. Hindistan’da kuyumcular, Altın fiyatlarının 30.000 Rupi aşağısında sakinleşmesini bekliyorlar.

Kuyumcular, kuraklık ve talep düşmesine rağmen, festival sezonu için uygun seviyelerden altın stoklamak üzere fırsat kolluyorlar.

Şu anda Altın’a fiziki bir talep yok, uzmanlar olası bir talebin ancak Eylül sonunda mümkün olabileceğini ifade ediyorlar.

Festival sezonu Janamashtami (Tanrı Krishna’nın doğum günü) kutlamalarıyla Cuma günü başladı ve Kasım ayında en coşkulu döneme girecek. Zaten Hindistan’da düğünler de bu dönemde gerçekleşiyor.

Altın ithalatı, iki katına çıkarılan vergiler nedeniyle zaten oldukça düştü. Buna bir de ülkedeki kuraklık ve gelir düzeyinde gerileme eklenince talepte ciddi bir daralma yaşanıyor. Tarımsal verimin artması tamamen muson yağmurlarına bağlı olan ülkede, tarım sektörü gelirin yaklaşık %60’ını oluşturuyor. İşte bu noktada, Altın’a önceki yıllar kadar fiziki bir talep olmayacağı, olamayacağı tahmin ediliyor.

Borsa’da (MCX) Ekim vadeli işlemlerde Altın, 30,016 (10 gr) Rupi’yi gördükten sonra %0,07 oranında düşerek 29,946’dan işlem görüyor.

Gümüş talebi de, Bakır gibi düşük düzeyde. MCX Eylül teslimatı için Gümüş Kg başına 53,349 %0,30 düşüşle 53,349’dan işlem görüyor.

Hindistan’ın festival takvimi: