Öteleme Piyasası

Dün FED toplantı sonuçları açıklandı. FED mevcut durumu değitirebilecek güçte herhangi bir açıklamada bulunmadı ve varlık alımlarına (net bir süre vermeden) devam edeceğini ifade etti. (ÖTELEME)

ABD borç tavanı sorunu görüşmeleri ertelendi. (ÖTELEME)

Yunanistan sorunu bir miktar cep harçlığı verilerek geçiştirilmeye çalışıldı. (ÖTELEME)

G.Kıbrıs sorununun temeline inilmedi, Rusya gibi anti Avrupa bir ülkeye sorun pas edildi. Bankalar üç gündür kapalı bu gün açılacaktı faaliyetlere başlanılması salı günününe ertelendi. (ÖTELEME)

İspanyada makro verimlilik anlamında hiç bir adım atılmadan top sadece Avrupa merkez bankasının parasal desteklemelerine bırakılarak süreci geçiştirme. (ÖTELEME)

İrlanda, Portekiz sorunları (ÖTELEME)

Türkiye de kredi genişlemesi sorunu ve yüksek borçluluk sorunu artarak devam ediyor sorunu çözme noktasında adım atılmıyor aksi daha fazla sıcak para çekebilmek için tüm ekonomiden sorumlu bakanlar canını dişine takmış çalışıyor. ( BÜYÜK ÖTELEME)

Türkiye’de Merkezi yönetim borç stoku 536 milyar TL ye yükseldi, finansman kalitesi düşüyor, borç stokları (cari açık ve kamu açığı)
artıyor buna rağmen tasarruf oranlarında artış gözlenemiyor. (ÖTELEME)

Türkiye’nin yanı başında Ortadoğu sorunu çözülmedi hala daha o piyasalara mal satışlarımız sınırlı. (ÖTELEME)

Kredi genişleme hacmi hepimizin malumu. Dolar kuru çok riskli bir bölgede faiz, borsa kur asansöründe kur ciddi risk taşıyor. özel sektörün döviz açığını borsa yukarıda olduğu için kimse görmüyor/görmek istemiyor. (ÖTELEME)

Türkiye piyasası asla biz cazibe taşımıyor her an patlamaya hazır bir bomba gibi ancak öteleniyor, gazlanıyor. (ÖTELEME)

Toparlarsak bir öteleme piyasasıdır gidiyoruz, piyasaya inanmıyoruz ancak biz inanmadıkça o arsız çocuk gibi şaplağı yedikçe gülüyor; yükseliyor. İzleyelim görelim…

Son söz: Sonlar hayır olsun dileğiyle….

Saygılarımla.

Mustafa Öztürk

@mosturk

oteleme