Piyasalar ısınıyor!

ENDEKSDün güne Pazartesi günkü 1,9’luk düşüşün tepkisi niteliğinde alımlar ile başlayan Borsa İstanbul (BIST) ilk seans 91,400 seviyesine kadar yükseldiysede bu seviyeden gelen kâr satışları ile kazanımlarını büyük ölçüde geri verdi ve 90,500 seviyesine geriledi.
İkinci seans başladığında satış baskısını artıran BIST 90,240 puan seviyesine kadar geri çekildikten sonra gelen tepki alımlarıyla yeniden 91,500 bölgesine yöneldi ve günü yüzde 1,14 yükselişle 91,190 puan seviyesinden tamamladı.

Avrupa hafif

pozitif Yurtdışı tarafta ise Avrupa hisse tarafında karışık hafif pozitif kapanışlar sözkonusuydu. Almanya DAX endeksinin yüzde 0.19 arttıtığı günde, Londra FTSE 100 yüzde 0.71, Fransa CAC 40 yüzde 0.33 değer kazandı.

ABD borsalarında ise dün bazı FED yetkililerin ekonomiye sağlanan parasal destekler konusundaki açıklamalarının ardından yükseldi.

– FED Richmond Başkanı Lacker daha fazla varlık alımının büyüme değil, risk oluşturacağını söyledi.
– FED Philadelphia Başkanı Plosser, parasal genişlemenin çok işe yaramadığını, yavaşlatılması gerektiğini belirtti.
– FED Evans, tahvil alım programının bitirilmesi konusunda açık fikirli olmaları gerektiğini belirtti.
– FED Bullard, FED’in tahvil alımına devam etmesi gerektiğini çünkü bunun yasa yapıcıların elinde olan en iyi seçenek olduğunu dile getirdi.

Yukarıdaki açıklamaların gölgesinde Dow ve S&P yeni rekor seviyelerden kapandı. Fed yetkililerinden gelen açıklamalar bankanın destekleri azaltmaya başlayabileceği konusundaki endişeleri azalttı.

Bugün gündem olarak piyasaların gözü FED Başkanı Ben Bernanke’nin bugün Kongre’de yapacağı konuşma ve FED’in 1 Mayıs tarihli son toplantısının tutanaklarında olacak.

Piyasalar FED’in yakın bir tarihte tahvil alım programını daraltmaya geçip geçmeyeceği konusuna odaklanmış durumda. FED tutanaklarından bu yönde bir sinyal çıkıp çıkmayacağı, yakından takip edilecek.

Endeksi teknik olarak değerledirdiğimizde, kısa vadeli göstergelerin aşağı yönlü seyrine devam ettiğini ve orta vadeli göstergelerden MACD ve TRİX’in yatay konuma geçtiğini görüyoruz. Endeksin dünkü 91,000 üzeri kapanışı sonrası bugün güne 91,500 üzerinde başlaması beklenebilir. Yukarı hareketlerde grafikte beyaz çizgi ile gösterilen ve 91,850 seviyesinde geçen trend çizgisi SAT/AL stratejisi için uygun olacaktır. Aşağı yönlü ise grafikte sarı çizgi ile gösterilen ve 19 Nisan’da başlayan yükseliş trendinin desteği 90,600 önemli.

ALGYO: Şirketin, İstanbul Büyükçekmece’de bulunan toplam 164.589,51 m² alana sahip arsası için, İSKİ tarafından açılan kamulaştırma davasında; Mahkemece arsanın 158.401,43 m²’lik kısmının kamulaştırılmasına ve Şirkete 16.483.744,40 TL bedel ödenmesine karar verdi. Aynı adreste bulunan 644.681,44 m² alana sahip 106-20 no.lu parselin yaklaşık 40.000 m²’lik kısmı ile 8521 no.lu parselden kalan 6.188,08 m²’lik kısmının kamulaştırma davaları ise devam ediyor. (POZİTİF)

GSDHO – TEKST: The Economist dergisi, kulislerde Çinlilerin Tekstilbank’ı almaya yakın olduğunun konuşulduğunu iddia etti. Tekstilbank tarafı imzalanan bir gizlilik sözleşmesini gerekçe göstererek konu hakkında yorum yapmadı. (Milliyet) (POZİTİF)

Bol Şans
Esra YILMAZ