QE3 Sonrası EUR-USD Yeni Hedefler

Finansal piyasalar, dünkü FED kararlarına olumlu tepki verdiler. DOW, tıpkı S&P gibi ralli yaptı, altın uçtu ve eurusd 1,30 seviyesinin üzerinde işlem görüyor. GBP 1,62 seviyesini aştı. AUD ve CAD da aynı şekilde yukarı hareketlerini sürdürüyorlar.

Dolayısıyla uzun süredir beklenen QE3 duyurusu geldi ve şimdi esas soru, bu seviyelerden nereye kadar gidebileceğimiz.  Dün FED’in açıkladığı “ucu açık-open ended” genişleme kararı, traderlara bütün riskli varlıkları alma yönünde güven verdi gibi gözüküyor. Bunun bir sebebi de, FED’in işsizlik oranlarının %7’nin altına gelinceye kadar piyasalara para vereceğini duyurması oldu.

FED’in parasal genişleme konusunda frene basacağı tek olumsuz veri enflasyon oranları olacak. FED, enflasyon %2’nin üzerine çıkmadığı sürece parasal genişlemeye devam edecek.

Bernanke’den sonra, eurusd, gece boyunca yavaş yavaş 1,3050 üzerine attı.Satıcılar, “alış çılgınlığı” sürdüğü için henüz piyasaya girmiyorlar. Teknik olarak, bu bölgelerde 1,3060 bir direnç seviyesi olarak gözüküyorsa da, bu seviyenin kalıcı kırılmasıyla parite, 1,3150 seviyesini hedefleyecek gibi gözüküyor. Bu seviye 1,4920-1,2040 aralığında fibonacci ölçeğinde %38,2 düzeltme seviyesi. EurUsd rallisi nereye kadar gidecek? Bu kazanımlar kısa ömürlü mü olacak yoksa kalıcı mı?

Önceki iki niceliksel genişlemeye baktığımızda, bu rallilerin uzun soluklu olmadığını görüyoruz. FED, ABD ekonomisini geliştirmek ve işsizlik oranını düşürmek amacıyla likidite artırırken, Avro bölgesindeki sorunların halen yerinde durduğunu gözlemliyoruz. Dünkü haberlere baktığımızda, (her ne kadar Yunanistan tarafından yalanlansa da) IMF tarafından Yunanistan’ın üçüncü bir kurtarma paketine ihtiyaç duyacağı ifade edildi.

FED’in para enjekte etmesi, İspanya’nın tam teşekküllü bir kurtarma planına olan ihtiyacını ortadan kaldırır mı? AB maliye bakanları bugün Kıbrıs Rum Kesimi’nde toplanıyorlar ve gündemin iki maddesinden birisi İspanya. Haberlere göre, İspanya’nın yardım istemesi için bir baskı kurulmaya çalışılıyor. Ancak, Rajoy, görünüşe göre bu adımı atmadan önce biraz daha beklemek ve işi zora sokup, mümkün olan en az tavizle bu işten sıyrılmak istiyor. Rajoy hem önümüzdeki seçimlerde oy kaybetmek, hem de ağır bir mali yükün altına girerek Katalonya bölgesindeki sorunları derinleştirmek istemiyor.

Son iki parasal genişlemede, piyasalar ilk başta USD sattılarsa da, sonra geri dönerek yavaş yavaş USD pozisyonlarını geri kazandılar. Hem ABD ve hem de ECB’nin sınırsız likidite hamleleri, belki bir noktadan sonra reel ekonomi üzerinde olumlu bir etki yapabilir. Ancak, hem ABD hem de Avrupa için bir başka sorun olan “borç krizi” konusunda çözüm olmayacaktır. Atlantiğin öbür tarafında başka bir olumlu hikaye kalmamıştır. FED yapabileceğini son damlasına kadar yapmıştır.

Önceki niceliksel genişlemelerde neler olmuş bir bakalım;  25 Kasım 2008’de yapılan QE1’de EurUsd rallisi sadece dört gün sürdü. 3 Kasım 2010 tarihli QE2’de de benzer bir tepki verdi piyasalar. EurUsd paritesinde yaklaşık %10 oranında bir ralli yaşandı.

Peki bundan sonra ne olur? Aşağıdaki günlük grafik, paritenin izleyebileceği yolu gösteriyor.
( https://www.tradingview.com/v/QuKmDjXE )