Sınır Şehirlerinde Ekonomi Durdu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın  Suriye’ye karşı  uyguladığı sertlik politikasının faturası sınır illere çıktı. CHP Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ, sınır illerinde ticaretin gerilediğini belirterek, “Sınır illerinde sıkıntı ekonomik anlamda çok fazlalaştı. Hatay, Gaziantep, Kilis, bilhassa Hatay ve Gaziantep’te ekonomik olarak epey zarar gördük. Sınır hukuken açık olabilir ama fiilen kapalı durumda. Esnaf, nakliyeci ve hizmet sektörü perişan.” dedi.

Ali Serindağ, Arap yarımadasına gitmek isteyen nakliyecilerin ister istemez Irak sınır kapısına yöneldiklerini, bu sınır kapısında da hem ekonomik maliyetlerin yüksek olduğunu hem de can güvenliğinin bulunmadığını belirtti.

Serindağ, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sınırdan giriş ücretleri arttı, kuyruklar oluşuyor. Sınır kapısı ne kadar açık olursa olsun bu tür engeller fiili olarak sınırın tam olmasa bile geçişlere elverişli duruma getirmiyor. Açık görünüyor ama fiili olarak zorluk var. Arabistan yarım adasının iç tarafına nakliyeciler zor geçiyorlar. Irak kapısını kullanıyorlar. Suriye kapısını kullanamıyorlar. Bekleme süresi artıyor, ücretler artıyor. Can güvenliği yok. Bu nedenle insanlar nakliyeciler, esnaflar hizmet sektörü zarar görüyor.” Serindağ, şöyle konuştu:  “Suriye’den Türkiye’ye gelenlerin sayısı çok fazlaydı. Şimdi bu rakam bin-2 bin kişi civarında. İnsanlar yatırım yaptı, otel açtı, taahhütlerin altına girdi. Şimdi bunları da yerine getiremiyorlar. Perişan durumdalar. Ben bu konuyu Başbakan’a soru önergesiyle sordum. Nüfus hareketlerini kamplarda verilen hizmetleri kredi kartları verildi mi, 300- 400 dolar yüklendi mi ?”