Süddeutsche Zeitung: Avro, Kohl’ün En Büyük Hatası Mı?

Süddeutsche Zeitung, Euro krizi çerçevesinde, ortak para biriminin hayata geçirilmesinde önemli rol oynayan Almanya’nın eski başbakanı Helmut Kohl’ün kararını sorguluyor:


“Euro, Helmut Kohl’ün en büyük hatası mı? Kohl, her zaman euronun yürürlüğe sokulmasının geri çevrilemez bir süreç olduğunu savundu ve savunuyor… Bu riskli projenin geri çevrilemezliği onun için, projenin akıllı temeller üzerine oturtulmasından daha önemliydi. Belki euronun tehlikelerinin farkında değildi. Ama siyasetin ve insanların sebatsızlığının tehlikesini biliyordu. Euro onun için birliktelik ve barışın sembol ve garantisiydi.”

Berliner Zeitung ise Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin Berlin ziyaretini konu alıyor:

“Draghi, euro krizinde uyguladığı para politikaları için Almanlardan anlayış göstermelerini istedi. Alman Sanayiciler Birliği’ndeki etkileyici konuşması, Euro Bölgesi’ndeki kavganın aynı zamanda söz düellosu haline geldiğini gösteriyor. Draghi’nin sanayicilerle konuşması tesadüf değil. Alman ekonomisi tüm euro krizi boyunca dikkate şayan şekilde yapıcı bir rol oynadı. Tüm eleştiriler bir yana, belirli noktalarda bir şeyi açıkça ortaya koydu: Draghi gibi Euro uğruna mücadele verenler, aynı zamanda Almanya’nın çıkarları ve ülkedeki istihdam için de savaşıyor demektir.”

ECB misyonunu yerine getiremedi.

Muhafazakar Avusturya gazetesi  Die Presse haberinde, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB), gereken durumlarda kriz içindeki Euro ülkelerinden sınırsız devlet tahvili satın alma yönündeki tartışmalı planlarına değiniyor:

“Misyon yerine getirildi ve sorun çözüldü mü? Hiç bile! Avrupa Merkez Bankası’nın sınırsız devlet tahvili satın alma planlarını eleştirenler (özellikle de Almanlar), bankanın buna yetkili olmadığı görüşündeler. Yani bankanın girişiminin hukuka aykırı olacağını söylüyorlar. Avrupa Merkez Bankası ile Almanya Merkez Bankası’nın hukukçuları şu sıralarda işte durumun gerçekten iddia edildiği gibi olup olmadığını inceliyorlar. Avrupa Merkez Bankası, bir süreden beri Avrupalıların parası ile yaptıklarının yasal olup olmadığını araştırıyor.”