Temmuz Cari İşlem Açığı 5.8 Milyar Dolar

cariTürkiye’nin Temmuz cari işlemler açığı 5 milyar 786 milyon dolar olarak gerçekleşti. Yıllık bazda ise 55 milyar 754 milyon dolar oldu.  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından bugün açıklanan 2013 yılı Ocak-Temmuz dönemi cari işlemler açığı, yılın yedi aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 8 milyar 4 milyon dolar artarak 42 milyar 99 milyon dolara yükseldi. Aynı dönemde, cari işlemler açığında etkili olan dış ticaret açığı 7 milyar 642 milyon dolar artarak 48 milyar 604 milyon dolara çıktı.

Altın ithalatı, bir önceki yılın yedi aylık dönemine göre 5 milyar 473 milyon dolar artarak 11 milyar 94 milyon dolar tutarında gerçekleşirken, altın ihracatı 4 milyar 565 milyon dolar azalarak 2 milyar 673 milyon dolara düştü.

Turizm gelirleri, bir önceki yılın yedi ayına göre 2 milyar 754 milyon dolar tutarında artarak 15 milyar 47 milyon dolara, turizm giderleri de 539 milyon dolar tutarında artarak 2 milyar 787 milyon dolara ulaştı.

Doğrudan yatırımlar, portföy yatırımları ve faizlerden oluşan diğer yatırımlarda gerçekleşen toplam net çıkış, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyar 624 milyon dolar tutarında artarak 5 milyar 870 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Yurt dışında yerleşik kişiler hisse senedi piyasasında temmuz ayında 605 milyon dolar net satımla birlikte ocak-temmuz döneminde 801 milyon dolar tutarında net satım gerçekleştirdi.

Yurt içinde yerleşiklerin yurt dışında yaptıkları net yatırımlar, 1 milyar 1 milyar 17 milyon dolar azalarak, 1 milyar 639 milyon dolar tutarında oldu. Yurt dışında yerleşik kişiler hisse senedi piyasasında temmuz ayında 605 milyon dolar net satımla birlikte ocak-temmuz döneminde 801 milyon dolar tutarında net satım gerçekleştirdi.

DİBS (Devlet iç borçlanma senetleri) ile ilgili olarak yurt dışı yerleşikler, temmuz ayında 2 milyar 515 milyon dolar tutarında net satım, ocak-temmuz döneminde ise 4 milyar 391 milyon dolar tutarında net alım gerçekleştirdi.

Yurt dışında gerçekleştirilen tahvil ihraçları yoluyla bankalar, temmuz ayında net 25 milyon dolar borçlanarak ocak-temmuz dönemde 4 milyar 956 milyon net borçlanma sağladı.

Geçen yıl Altın ihracatını (ya da ödeme aracını) toplam ihracat içinde yok sayan ekonomi yönetimi, bugün suçu Altın ithalatındaki artışa atarsa şaşırmamalı. Önümüz kış, artık bundan sonra da “enerji ithalatı hariç” cari açığa bakılır. Böyle hesaplayınca enerjiyi bedavaya mı veriyorlar bilinmez.

Genel tabloya baktığımızda portföy yatırımları ve tahvillerden çıkış olduğu görülüyor.

En dikkat çeken nokta ise net hata noksan kaleminin 4.8 milyar dolar fazla vermesi. Net hata noksan kalemindeki bu fahiş fazlalığa rağmen, cari açığın beklentilerin üzerinde gerçekleşmiş olması düşündürücü.

Ancak esas düşünülmesi gereken nokta, cari açığın finansmanının %80’inin sıcak para ile yapıldığı gerçeği. Eğer önümüzdeki dönemde gelişmekte olan ülkelerden para çıkışı hızlanacaksa, umarım ekonomi yönetiminin cari açığın finansmanı için bir B planı vardır.

MB Ödemeler Dengesi Tabloları’nı xls-zip formatında indirmek için TIKLAYIN

cari acik yillar

 

doviz rezervi