Yeter Avrupa Yeter!!

Bildiğiniz üzere 1,5-2 yılı aşan süredir Avrupa’nın sıkıntılarıyla meşgul oluyoruz. Bu kadar zaman içerisinde Avrupalı politikacılar kayda değer hiçbir harekette bulunmadılar bu yüzden borç batağına giren ülke sayısı her geçen gün artıyor.

 

An itibariyle Yunanistan, İrlanda ve Portekiz’in yanına İspanya’nın kesin olarak yerleştiğini söyleyebiliriz. İspanya’nın IMF’den yardım istemesine ise günler kaldı. Bana göre bu dolambaçlı süreç, İtalya’nın bu döngünün içine girmesiyle sona erecek ve Avrupalı politikacılar sert ve acı verici kararlar almak zorunda kalacaklar.

Yukardaki grafikte 2011 sonlarına doğru Avrupa birliği ekonomisinin toparlar bir görüntü çizmesi piyasaları umutlandırmıştı ancak son aylarda gelen verilerin tekrar kötüye gitmesi ve Almanya hariç önemli Avrupa ülkelerinin ekonomilerinin küçülmesi de endişeleri iyice artırdı.

Avrupa birliğinin daralması emtia piyasasındaki düşüşlerin sertleşmesine sebep olacaktır. Emtia piyasasındaki bu düşüşler dolaylı olarak başka piyasaları kendi içinde kötü etkileyerek global ekonomiyi durgunluğa sürükleyecektir.
Üstteki JP Morgan’ın göstergesine bakacak olursak da Global ekonominin de Avrupa’nın izinden gittiğini görebilirsiniz.

Bazı kesimler Türkiye 2001 krizinden çıktı Avrupa’da çıkacaktır diye düşünüyor olabilir ancak bu şekilde çıkmaları imkansızdır. Türkiye 2001 krizinden sonra kendi parasını basabiliyordu, TL devalüe olduğu için turizm ve ihracat gelirlerini artırabiliyordu, kendi sıkılaştırma politikalarını alabiliyordu.
Ancak Avrupa borç krizinde sorunlu ülkelerin elleri kolları bağlı. Merkel’in yardım etmesini dilemekten başka seçenekleri yok. Bize göre Avrupa borç krizi İtalya’nın da borç batağına katılımıyla Yunanistan, İrlanda, Portekiz ve belki İspanya’nın Euro’dan çıkmasını sağlanıp İtalya’nın kurtarılmasıyla sonlanabilir.

Son olarak da bütün piyasaların QE3 beklentisinden bahsetmek istiyorum. Bernanke’nin seçim sürecinde iktidardaki partiyi destekleyecek bir karar alması etik kurallarla bağdaşmaz ve bu kararı almasına pek ihtimal vermiyoruz. Zaten piyasalara yeteri kadar likidite enjekte edildi ve istenilen sonuçlar elde edilmedi. Artık para politikalarından ziyade mali politikaların devreye girmesi gerekiyor.

Murat Bayrak
(İstanbul, 08.06.2012)
Twitter: @yatirimrehberim

Murat Bayrak’ın diğer makalelerini okumak için: Tıklayınız