Yüksek Olasılık / Düşük Risk Stratejisi

Bu günden itibaren artık sizlerle teknik analiz stratejileri üzerinde yazılarımızı paylaşacağız. Bu yazılar eğitim amaçlı yazılar olmakla beraber kullanılan grafikler güncel grafikler olacaktır.

Teknik analiz yapmaya yeni başlayanların bile ilk öğrendiği terimlerden biri destek (support) ve direnç (resistance) terimleridir. Bu bölgeler genellikle enstrümanda belli fiyat aralıklarında talebin veya arzın tekrar ortaya çıktığı seviyeler olarak belirlenir. Özellikle belli bir yönde yapılan hareketten sonra fiyatlar belli aralıklar içerisinde hareket etmeye başlar ve kanal (channel) tabir edilen oluşum meydana gelir. Kanal aslında destek ve direnç çizgilerinin oluşturduğu iki paralel çizgiden oluşur. Fiyatlar bu iki çizgi arasında aşağı yukarı hareket ederler. Direnç çizgisinin aşılamadığı noktada aşağı, desteğin kırılamadığı noktada ise yukarı yönlü fiyat hareketleri devam eder.

Yukarıdaki grafikte de açıkça görüleceği üzere yukarı trend sonrasında fiyatlar kanal içerisinde hareket etmeye başlamışlardır. Bu kanalın uzunluğu ne kadar fazla ise hareket genelde o kadar sert ve hızlı gerçekleşir. Kanalın genişliğinin kırılma noktasına eklenmesi ile fiyatın hangi seviyelere ulaşılacağı ile ilgili tahmin yapılabilir. Ancak bu genelde yatay seyirde gerçekleşen kırılmalarda doğrulanır. Diğer zamanlarda fiyat tahmini için diğer indikatörleri (fibonacci, RSI, Stokastik, momentum vb.) daha uygun olacaktır.

Kırılmalar genelde oldukça iyi kar getiren, diğer yöntemlere göre de oldukça güvenilir bir analiz yöntemidir. Ancak çoğu zaman, hatta %90 olasılıkla fiyat kırılma sonrasında yine aynı noktaya geri gelir. Bazı zamanlarda ise kırıldığı yönün tam aksine hareket eder. Buna da “fake-out” veya “fake breakout” yani yalancı kırılma denir.

Peki kırılmanın gerçek olup olmadığını nasıl anlayacağız? Şimdi size bir fotoroman sunacağım… Bu grafiklere baktıkça gülümseyeceğinizden eminim. Çünkü o yada bu şekilde benzerlerini çok yaşadınız eminim bu durumun….

Grafikler hareketlerin dramatik olması nedeni ile 5dk lık USDCAD ‘den seçilmiştir.

 

İlk önce trendimizi belirledik. Trend yönü aşağı. Paralel kanal olmaya da başladı. Oluşan tepeler ve dipler bir öncekinden daha aşağıda. Direnç ve destek çizgileri de aşağı yönde… Demek ki desteğin kırılmasını beklemek yanlış olmaz. İzlemeye devam ediyoruz.

 

 

Vay canına! 5 piplik bir bar. Önceki barlar da desteğin tuttuğunu gösteriyor. Direnç de kırıldı. Daha ne bekliyoruz? Hemen alış yönünde pozisyon aldık. Ama o da ne? Birden satış geldi ??? Panik yok! teoriyi hatırla hemen: “Destek direnç, direnç de destek olur kırılınca… Kırılan destek veya direnç tekrar test edilir.” de…???

Yine de insan tereddüt ediyor…

 

Hay lanet!!! Demek ki fake breakoutmuş… “Push the panic button”… Hemen çıkayım pozisyondan… En azından zararın neresinden dönersem kardır. Hem ben ne yapıyorum??? İnsan rüzgara karşı şey eder mi? Unutma: “TREND is your FRIEND (trend her zaman dostundur)”

 

Birden?! Bu da ne? Tekrar yukarı hareket başladı… Keşke çıkmasaydım.. Tekrar mı girsem acaba?

 

Offf… İyi ki almamışım pozisyon… Yoksa bir kere daha çarpılacaktık! En iyisi gidip bir kahve içeyim de kendime geleyim…

 

 

 

Ya da en iyisi ben bu forex’i bilenlere bırakayım. O kadar da kitap okumuştum halbuki! dememek için aşağıdaki basit ama güvenilir ve az riskli stratejiyi deneyin…

 

 

Öncelikle unutulmaması gereken şey şudur: “Teknik analiz adı üstünde matematiksel bir analizdir. Fiyatları etkileyen insan psikolojisi de dahil bir çok etken olduğu için hiç bir zaman kesinlik söz konusu olamaz. Önemli olan riski minimuma indirerek, olasılıkları yüksek, kar/zarar oranı yüksek bir işlem gerçekleştirmektir.”

Yüksek Olasılık / Düşük Riskle Nasıl İşlem Yapılabilir?

Tekrar hatırlatmak gerekirse, kırılma şekil 1.a dan da görüleceği üzere, fiyatın direnç veya destek çizgisinin üzerine veya altına geçmesi ile oluşur.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere kırılma sonrasında kuvvetle muhtemel fiyatlar kırılma noktasına, veya altına/üstüne geri döner.

Normal bir kırılma stratejisinde işlem kırılma yönünde alım/satım yapılarak yapılır. Stoploss ise kanal dışında kalacak şekilde (maksimum 2 pip) belirlenir. Kanal genişliğinin 10 pip olduğu düşünülürse, kırılma için de 2 piplik bir tolerans bırakıldığı varsayılır ise stoploss ile alınan risk “14 pip” olur.

Genel olarak kırılma stratejisinde fiyat hedefi bant genişliği kadar verilir. Yani, bant genişliği örneğin 10 pip ise fiyatın kırılma sonrasında da min. 10 piplik bir hareket yapacağı öngörülür.

Bu durumda hedef olarak 8 piplik bir kazanç, kayıp olarak ise 14 piplik bir stop belirlenmiş olur. Bu da P/L (kar/zarar) oranını 8/14 (0.57) yapar. Bu oldukça riskli bir yatırımdır.

Şimdi Şekil 1.c ye göz atalım. Kırılmadan sonra geri çekilme beklenmiş ve kırılma yönünde 2 piplik hareket yapıldıktan sonra pozisyon alınmıştır. Stoploss ise dönüşün hemen 2 pip altına/üstüne konur. Bu durumda risk sadece 4 pip olur. geri çekilmenin 6 pip olduğunu varsayar isek kazanç hedefi ise 12 pip olur.  Bu durumda P/L oranı 12/4 (3) olur. 1 in üzerindeki tüm oranlar alınabilir riski göstermektedir.

Peki ya Şekil 1.d de olduğu gibi fiyat kırılma sonrasında hiç geri dönmezse?

Fiyatların dalgalar halinde gittiğini hepiniz biliyorsunuzdur (Elliot dalga teorisi). Bu durumda fiyat bir süre sonra kırılma noktasına en azından yakın bir yere tekrar dönecektir. Pozisyon alınacak nokta burası olacaktır. Stoploss ise kırılan destek/direnç çizgisinin hemen altı/üstü olacaktır.

Aslında bu tip bir kırılma, yani geri çekilmenin az olacağı kırılma momentumun da yüksek olacağı bir kırılma olacaktır. Bu da aslında riski azaltan bir noktadır. Fiyatların daha hızlı bir yükseliş/düşüşe gebe olduğunu gösterir.

Hangi sistemi kullanıyorsanız kullanın, önemli olan duygulardan tamamen arınmış, hesaplanmış risklerin olduğu bir strateji kullanmaktır. Başarıdaki en önemli şey ise kesinlikle disiplindir.

Hepinize bol kazançlar dilerim.